biegunka

Biegunka

Biegunka, jako choroba, jest nieprzyjemna i uciążliwa. Może być ona również niebezpieczna, w szczególności dla osób starszych oraz dla niemowląt. W biednych krajach afrykańskich biegunka jest jedną z głównych przyczyn śmierci dużej liczby niemowląt (statystyki mówią o liczbie ponad 1 miliona rocznie).

Kiedy wiadomo jednak, że mamy do czynienia z biegunką? Otóż podręcznikowo charakteryzuje się ją, jako oddawanie nieuformowanego (rozrzedzonego) kału częściej niż 3 razy na dobę. Towarzyszą jej zazwyczaj dość ostre bóle brzucha, osłabienie, rzadziej nudności czy wymioty.

Przyczyny wystąpienia biegunki

Najczęściej spotykaną i rozpoznawaną przyczyną biegunki jest infekcja przewodu pokarmowego, powstała jako skutek zakażenia wirusowego. Rzadziej spowodowana jest działaniem endotoksyn pierwotniakowych czy bakteryjnych.

Inne przyczyny biegunki to na przykład środki chemiczne, związane z przyjmowaniem określonych leków, ale też zatrucie grzybami czy rtęcią. Również czynniki fizyczne, jak za zimny lub za gorący posiłek może spowodować taką reakcję organizmu. W dzisiejszych czasach nierzadką przyczyną biegunki jest również stres lub strach.

Rodzaje biegunek

Biegunkę, zależnie od tego, jakiego rodzaju występują zaburzenia, możemy podzielić na kilka grup.

Biegunka wydzielnicza – występuje wówczas, gdy do jelita dostaje się za dużo płynów. Najczęściej występuje po zakażeniu bakteryjnym lub po przyjęciu środków przeczyszczających.

Biegunka osmotyczna – występuje najczęściej po przyjęciu niektórych leków, w przypadku alergii glutenowej czy też przy niedoborze laktazy.

Biegunka wysiękowa – występuje wówczas, gdy do jelita dostaje się razem z wodą krew, śluz. Występuje niejednokrotnie przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego czy po zarażeniu Salmonellą.

Jeżeli utrzymuje się ona powyżej 10 dni, możemy mówić o biegunce przewlekłej. Krótsza nosi nazwę biegunki ostrej.

Leczenie

Biegunka nie może być zaniedbana w leczeniu. Najlepiej przy jej wystąpieniu skorzystać z porady lekarza.

Zazwyczaj w leczeniu stosuje się doustnie probiotyki oraz zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów, aby nie odwodnić organizmu (stosuje się np. preparat Gastrolit). Przy wymiotach taki płyn należy pić częściej, ale w małych ilościach. Można go schłodzić, aby łatwiej było go wypić.