perforacja jelita

Perforacja jelita

Perforacja jelita, czyli przerwanie ściany jelita, może być jednym z powikłań po zapaleniu jelita grubego, choroby wrzodowej czy zapalenia dwunastnicy.

Najczęściej występuje ona u dzieci urodzonych przedwcześnie, rzadziej natomiast u dzieci urodzonych w normalnym terminie czy u dorosłych (tutaj jednak przyczyny perforacji jelita są inne niż u dzieci).

Spontaniczne, czyli samoczynne przerwanie jelita występuje bardzo rzadko. Występuje zazwyczaj, gdy jakiś składnik kału uciskając na ścianę jelita powoduje w danym miejscu obumieranie tkanek i martwicę.

Najrzadziej występuje natomiast idiopatyczna perforacja jelita, czyli taka, w której następuje przerwanie w pełni zdrowej ściany jelita.

Miejsca występowania

Z badań japońskich autorów, którzy opublikowali swoje wnioski w Journal of Gastroenterology wynika, że perforacja jelita występuje najczęściej w esicy i w poprzecznicy. Przeciętny wiek wśród chorych wynosił 72 lata, a śmiertelność kształtowała się na bardzo wysokim poziomie 19%.

Najczęstszą przyczyną zgonów były powikłania po problemach z zaparciami. Średni rozmiar perforacji wynosił około 12 centymetrów.

Objawy

Pierwszym sygnałem, że w naszych jelitach dzieje się coś niedobrego może być zauważenie krwi w kale. Kolejnym bardzo istotnym znakiem jest przewlekły i ostry ból brzucha. W dalszej kolejności mogą pojawić się wymioty oraz gorączka, widoczne powiększenie brzucha.

Leczenie

Przy wystąpieniu perforacji jelita konieczne jest natychmiastowe leczenie operacyjne. Dokonuje się wtedy oczyszczenia jelita i jego zszycia.