zapalenie jelita grubego

Zapalenie jelita grubego

Zapalenie jelita grubego charakteryzuje się zazwyczaj przewlekłym lub ostrym stanem zapalnym błony śluzowej, przeważnie na skutek infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jeżeli natomiast obok tego występują również wymioty, może to sugerować zapalenie żołądka.

Jeżeli w kale widoczne są plamki krwi lub śluzu, a towarzyszą temu bóle brzucha to może to by oznaka zapalenia jelita grubego lub okrężnicy.

xxx.

Objawy i przebieg:

Podstawowymi objawami, charakterystycznymi dla zapalenia jelita grubego są bule brzucha, długotrwałe biegunki lub zaparcia, ujawniona lub nie krew w stolcu. Prowadzi to bezpośrednio do utraty wagi i osłabienia organizmu. Może również występować zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Przebieg choroby charakteryzuje się tym, że występują w niej naprzemienne etapy nasilania się i łagodnienia objawów. Choroba rzadko zajmuje całe jelito gruba, zazwyczaj efekty zapalne skupiają się w jego dolnych partiach, jak odbytnica, esica, okrężnica.

Jak rozpoznać:

Podobnie jak we wszystkich przypadkach zapaleń wewnątrz organizmu, potrzebne jest wykonanie odpowiednich badań. Przy zapaleniu jelita grubego najważniejsze jest badanie krwi (poziom żelaza i białka, wartość HGB, wskaźnik OB), badanie kału (obecność krwi, wykluczenie biegunki bakteryjnej) oraz badanie endoskopowe jelita grubego jak kolonoskopia, rektoskopia.

Leczenie:

Bardzo ważną częścią procesu leczenia jest przestrzeganie określonej przez lekarza diety. Zalecane jest jedzenie takich produktów jak: pieczywo pszenne, sucharki lub graham, kasze o drobnych ziarnach (manna, kukurydziana, kuskus) czy i utłuczone też gotowane ziemniaki.

Nie powinno się jeść słodkich produktów jak miód, słodkich owoców, soków i napojów. Należy unikać żucia gum, jedzenia galaretek i dżemów, suszonych owoców (śliwki, gruszki, brzoskwinie, morele), ale też warzyw strączkowych, kapusty, czosnku, cebuli, rzodkiewki.


Przechodząc zapalenie jelita grubego warto pamiętać, aby zawsze być nastawionym optymistycznie. Pomoże nam to nie tylko w poprawie naszego samopoczucia, ale też ułatwimy życie naszym domownikom.

.